Salt la continut

Fotografie
- - - - -

Telefon furat!

• Please log in to reply
5 replies to this topic

#1 costyn_man

costyn_man

Depanator GSM

• Service GSM
  • 123 Postari:

Postat 01 July 2009 - 01:15 PM

Azi i-au furat telefonul juniorului, un Nokia 6500 slide, cumparat din reteau Orange.
Am toate actele la el, am sunat la operator pentru a incerca blocarea pe IMEI si mi-au zis ca nu se poate desi stiu sigur ca acest lucru este posibil.
Ma poate ajuta cineva in aceasta problema?
You have a nice day!

#2 digitalfx

digitalfx

Depanator GSM

• Service GSM
  • 113 Postari:

Postat 01 July 2009 - 01:56 PM

in principiu mergi degeaba unde iti zic eu dar doar aia pot sa faca treaba cu IMEI ul - politia.
fa plangere si o solicitare de localizare/interceptare pe baza de imei catre procuror, sunt sanse sa il recuperezi.
Operatorii au posibilitatea sa blocheze telefoanele, ba mai mult se pare ca la unele modele pot sa trimita cod de "autodistrugere" daca producatorul a implementat asta, si telefonul devine inutilizabil si aproape ireparabil. Dar nu o fac pentru ca sunt cacanari.
Eat shit! Millions of flies can't be wrong.

#3 costyn_man

costyn_man

Depanator GSM

• Service GSM
  • 123 Postari:

Postat 01 July 2009 - 03:31 PM

Multam de raspuns, Digitalfix, am fost la Politie unde am cunostinte foarte vechi, fost colegi. Din pacate nu pot sa faca nimic, localizarea trebuie aprobata de procuror si acesta pune rezolutie favorabila doar in cazul in care prejudiciul este mare, telefoane foarte scumpe.
Am vorbit din nou cu Orange, acelasi raspuns, nu se poate. S-a lasat cu ceva "amenintari" din partea mea, in sensul ca o sa le fac publicitate negativa pe aceasta tema, pe toate forumurile romanesti si straine unde am cont. A ramas sa fiu contactat de un operator pentru a comunica IMEI-ul.
Asa cum le-am comunicat si dinsilor ma deranjeaza faptul ca in vest, o sesizare ca aceasta unde faci dovada cu acte ca esti proprietar, imediat se blocheaza telefonul iar la noi raspund sec ca nu se poate.
Apropo, aveti idee unde pot face o sesizare la sediul mama al Orange-ului, nu in Romania?
Multam!
You have a nice day!

#4 dem3ntor

dem3ntor

Depanator GSM

• Service GSM
  • 389 Postari:

Postat 02 July 2009 - 07:23 AM

nu ii intereseaza costy :(
romani, o tzeava avem, si-o gaura-n c*r!

#5 saba

saba

Depanator GSM

• Service GSM
  • 404 Postari:

Postat 02 July 2009 - 07:48 AM

La noi e mai rau ca`n vestul salbatic.Tot ce e furat de prin ungaria,austria,germania,spania vine la noi ca nu il localizeaza nimeni.Un prieten mai demult a cumparat un 6310i la folosit in romania vreo 2 ani.Anul trecut prin decembrie mergea omul dupa masina in germania cu popas in budapesta la nu stiu ce ruda.La ora 5 dimineata batea politia pe usa: telefonul de unde il aveti?A ramas cu telefonul confiscat si o declaratie data.

#6 costyn_man

costyn_man

Depanator GSM

• Service GSM
  • 123 Postari:

Postat 02 July 2009 - 08:46 AM

Da, domnilor, aveti dreptate.
Persoana care o banuim si era singurul prin preajma este un var al juniorului din partea nevestei dar nu pot sa merg la el sa-i zic pentru ca nu am nicio dovada si....este ruda.
M-am consolat, asta e!
You have a nice day!

0 useri citesc topicul

0 membri, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi